Langšádlová: Požadujeme svolání výboru pro výstavbu Dukovan kvůli krokům ministra Havlíčka

26.3.2021
Langšádlová: Požadujeme svolání výboru pro výstavbu Dukovan kvůli krokům ministra Havlíčka

Opoziční poslanci TOP 09, ODS, KDU-ČSL, STAN a Pirátů, kteří jsou zároveň členy Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů, dnes dopisem vyzvali premiéra Andreje Babiše ke svolání tohoto výboru, a to kvůli krokům ministra Havlíčka. Ministerstvo de facto zahájilo proces vypsání tendru na dostavbu Dukovan.

„Kroky ministra Havlíčka jsou bezprecedentní a přímo ohrožují bezpečnost České republiky. Je nezbytné, aby byl svolán Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů, který má tyto záležitosti projednávat. Není možné, aby ministr Havlíček v tak zásadní věci obcházel vládu a rozhodoval svévolně. Zároveň je nezbytné, aby byl zastaven proces rozesílání projektové dokumentace Rosatomu,“ vysvětluje poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Kromě výzvy ke svolání výboru požadují opoziční poslanci zodpovědět následující dotazy:

  • Jak je možné, že ministr Havlíček v této věci obchází vládu?
  • Z jakého důvodu byl zvolen postup, který je v rozporu s uzavřenými smlouvami mezi Českou republikou, ČEZ a.s. a EDU II a.s.?
  • Z jakého důvodu jsou možným uchazečům předávány podklady v podobě zadávací dokumentace, do které nebyly zapracovány všechny bezpečnostní požadavky státu? Z jakého důvodu nebyla tato skutečnost prověřena pracovní skupinou ustanovenou dle čl. 4.6 písm. g) První prováděcí smlouvy o spolupráci při výstavbě nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovan v České republice? Z jakého důvodu nebyla zadávací dokumentace projednána vládou?
  • Z jakého důvodu byl bezpečnostní dotazník sestaven firmou ČEZ, a nikoliv výše uvedenou pracovní skupinou?
  • Budou kromě čtyř uchazečů oslovena nějaká konsorcia?

Miroslav Hlaváč, zástupce tiskového mluvčího TOP 09