V rozpočtu se povedlo navýšit sumu na VŠ a Akademii věd, sdělila Langšádlová

29.9.2023
V rozpočtu se povedlo navýšit sumu na VŠ a Akademii věd, sdělila Langšádlová

Prioritami rozpočtu na vědu a výzkum na příští rok budou podle ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09) finance na zabezpečení fungování vysokých škol a Akademie věd ČR a také na programy excelentního výzkumu. Při příchodu na středeční jednání kabinetu, na kterém má vláda o rozdělení státního rozpočtu na příští rok rozhodovat, to řekla novinářům.

Ministryně pro vědu a výzkum Langšádlová zároveň uvedla, že počítá také s využitím nyní nespotřebovaných tří miliard korun a s dodatečnými zdroji z Národního plánu obnovy (NPO). O jeho schválení v úterý rozhodla Evropská komise.

Langšádlová již dříve zmínila, že v příštím roce by z tohoto zdroje bylo možné čerpat 2,8 miliardy korun. Rovněž by se podle ministryně z NPO mělo čerpat i 2,7 miliardy Kč, které podpoří inovační infrastrukturu, a to na ministerstvu průmyslu a obchodu. 

„Podařilo se navýšit institucionální financování vysokých škol a Akademie věd, a to jako základních pilířů vědy a výzkumu. Nad rámec rozpočtu počítáme se zapojením prostředků z nespotřebovaných prostředků ve výši tří miliard. A samozřejmě je třeba zohlednit dodatečné zdroje z Národního plánu obnovy, které některé jdou přímo do rozjetých programů,“ řekla nyní konkrétně.

Podporu mladých vědců a excelence má zajistit rozpočet určený pro Grantovou agenturu ČR.

Ze státního rozpočtu pro rok 2024 mělo podle prvotního návrhu ministerstva financí být na vývoj, výzkum a inovace vyhrazeno 37,782 miliardy korun, letos pracuje věda se 40,19 miliardy Kč.

Novinky.cz, 27. 9. 2023

,