Langšádlová: Vztahy uvnitř vlády jsou slušné. Uniklý dokument je velká chyba

17.4.2023
Langšádlová: Vztahy uvnitř vlády jsou slušné. Uniklý dokument je velká chyba

Financování vědy je podle ministryně pro vědu, výzkum a inovace v rámci Evropy nadprůměrné. Českým vědcům se ale nedaří příliš zhodnocovat výsledky. "Nejsou vždycky tak dobré, jak by mohly být. Máme řadu dobrých pracovišť, ale musíme lépe zhodnocovat výsledky do praktického využití, aby měly větší vliv na společnost," uvedla Langšádlová.

 V Česku jde do vědy malý podíl ze soukromých prostředků. "Chtěli bychom posílit spolupráci mezi výzkumnými organizacemi a firmami. Pořád máme dost zahraničních firem, které legitimně vyvádí výnosy. My bychom obecně chtěli, aby zahraniční firmy reinvestovaly v Česku," nastínila ministryně.

 Podle ní se navíc velmi podceňuje role doktorandů na vysokých školách. "Máme problémy v tom, aby se jim uznala praxe. Musíme změnit to, aby nebyli bráni jako lidé, kteří jsou bez praxe, když nastoupí na pracovní trh," vysvětlila Langšádlová s tím, že problémem jsou také nízká stipendia.

 Kvůli nedostatečnému ohodnocení vyšli do ulic mnozí vysokoškolští pedagogové. "Výrazně roste počet oborů i vyučujících. A všechna ta přerozdělování jsou na odpovědnosti univerzit. Není to na mě, ministerstvu nebo vládě. Je to na nich, jakou výši prostředků na jednotlivé fakulty dají. Ne. Není to všude stejné," poznamenala.

 Vztahy ve vládě hodnotí dobře. "Navenek to vypadá hůř. Vztahy uvnitř vlády jsou velmi slušné. Minulý týden jsme strávili 2,5 hodiny na téma možností, jak konsolidovat veřejné prostředky," přiblížila 

Únik dokumentů považuje však za velkou chybu. "Nevím, jak se to mohlo stát. To nebyly žádné návrhy, to byly propočty různých možností. Ministerstvo financí nechalo profesionálně propočítat, co by to přineslo. Nebyl to návrh. Byl to podkladový materiál. A dokonce bylo všude napsáno, že to jsou pracovní návrhy. Ale udělalo to paseku," dodala.

Langšádlová je přesvědčená, že kromě zvýšení daňových příjmů by se vláda spolu měla bavit i o snížení výdajů. "Vnímám za to spoluodpovědnost. Narůstají nám výrazně výdaje, počet státních zaměstnanců. Budeme se muset vážně bavit o té výdajové stránce. To bude velmi citlivé," uzavřela.

Celý rozhovor si můžete pustit ZDE.

zdroj: tn.nova.cz, 16.4.2023

,