Langšádlová: Útok na české vojáky musíme vyhodnotit

23.10.2018

Je potřeba vyhodnotit to, co se událo. Z informací, které jsou v tuto chvíli dostupné, se zdá, že jsou dvě verze. Byl to útok od afghánského vojáka. Tam je otázkou, jestli to bylo nějaké osobní selhání, pokus o odvetu, nebo je tam varianta, že by to byl příslušník Talibánu.

Langšádlová: Útok na české vojáky musíme vyhodnotit

(editovaný přepis rozhovoru s poslankyní TOP 09 Helenou Langšádlovou)

Daniel TAKÁČ, moderátor

Někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek před několika minutami mluvil o tom, že by se česká armáda postupně po dohodě se spojeneckými jednotkami měla začít z Afghánistánu stahovat. Souhlasíte?

Helena LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně TOP 09

Nejdříve mi dovolte, abych vyjádřila hlubokou soustrast rodině a všem pozůstalým a veliký respekt a úctu našim vojákům a armádě. Nesouhlasím s postojem pana předsedy zahraničního výboru Zaorálka, protože to není naše sóloakce. Jsme tam společně s ostatními spojeneckými armádami. Přispíváme tam k tomu, aby se Afghánistán stal bezpečnější a stabilnější zemí. Rozhodně je tento krok zbabělý a rozhodně by nepřispěl k naší bezpečnosti. Proto tam jsme.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Před malou chvíli jsme od pana poslance Luzara slyšeli, že spojenci nevědí, proč tam jsou, že není jasný cíl této operace a tudíž nemá smysl tam být.

Helena LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně TOP 09

Cíl operace je zcela jasný. Je to výcvik afghánské armády a Afghánců, aby byli sami schopni posilovat bezpečnostní situaci, aby byl Afghánistán stabilnější a bezpečnější zemí a aby se terorismus z Afghánistánu nešířil. Myslím, že ten cíl je zcela zřejmý. 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Jak jsme ale slyšeli od pana Luzara, tak to se po desetiletí nedaří a v Afghánistánu bezpečněji není, umírají civilisté a vojáci. Jak je to možné?

Helena LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně TOP 09

Situace v Afghánistánu je dlouhodobě velmi nestabilní. Už v letech 1979 a 1989 tam probíhala válka, která byla vedená tehdejším Sovětským svazem. Od té doby je tam nestabilita. Už tenkrát to bylo první místo, kde se islamisté začali spojovat napříč světem a začali cestovat do Afghánistánu, aby proti sovětským vojákům bojovali. Ano, Afghánistán je dlouhodobě nestabilní, ale jsem přesvědčena, že pokud by takovéto mise, jako je ta, na které jsme účastni, neprobíhaly, tak by byl ještě nestabilnějším a ještě větším zdrojem nebezpečí pro nás pro všechny.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A kdyby si ty věci vyřídili místní lidé sami, nebylo by to řešení? Není to řešení jednodušší, rychlejší, hladší a možná s menšími finančními náklady?

Helena LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně TOP 09

Jsem přesvědčena, že ne. Právě afghánská strana projevila zájem o výcvik svých vojáků, policistů a dalších, aby dokázali stabilizovat svou vlastní zemi. Je to země, která je bohužel tak dlouho oslabována různými nepokoji, že toho sama nebyla schopna. Je i v našem zájmu, aby se opravdu ta situace stabilizovala, jak už z hlediska šíření terorismu, tak i z hlediska migrace, protože část migrantů, kteří přichází do Evropy, jsou právě lidé z Afghánistánu, kteří odchází právě proto, že ta země je nestabilní.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Co je potřeba udělat pro větší bezpečnost českých vojáků? Je ještě něco, co udělat lze, protože armáda říká, že pokud jde o zajištění a vybavení, tak jsou na sto procentech možného?

Helena LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně TOP 09

Je potřeba vyhodnotit to, co se událo. Z informací, které jsou v tuto chvíli dostupné, se zdá, že jsou dvě verze. Byl to útok od afghánského vojáka. Tam je otázkou, jestli to bylo nějaké osobní selhání, pokus o odvetu, nebo je tam varianta, že by to byl příslušník Talibánu. To by bylo podstatně závažnější, pokud by se ukázalo, že příslušníci Talibánu pronikají do afghánských jednotek. To by pak byla systémová otázka a je to otázka i na naše afghánské partnery. 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Je to, že útočil afghánský voják, který byl cvičen koaličními silami, důkazem toho, že Afghánci vlastně nestojí o tento druh pomoci? 

Helena LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně TOP 09

Ne, já si to nemyslím. Víme přece i z České republiky, že se občas stane, že někdo udělá hrůzný čin a může se jednat o psychicky nemocného jedince. To podle mě ještě neznamená, že o to Afghánci nestojí. To ještě neznamená, že by tam hrozil útok i od ostatních vojáků. Myslím, že je potřeba teď dobře vyhodnotit, čím byl tento voják motivován.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Do jaké míry je cílem pobytu západních vojsk v Afghánistánu nerostné bohatství, jak naznačoval pan poslanec Luzar? 

Helena LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně TOP 09

Nedomnívám se, že to je hlavní motivací. Myslím si, že celá ta oblast je zkrátka dlouhodobě nestabilní, že ve chvíli, kdy bude i do budoucna nestabilní, tak to znamená, že z území Afghánistánu mohou přicházet i teroristé na území Evropy a případně to znamená i rozsáhlou migrační vlnu z oblasti Afghánistánu. Je v zájmu evropských zemí, našich spojenců i nás samotných, aby byla tato země bezpečnější a stabilnější. Dnes se nás týká i to, co se děje na Africkém kontinenti i to, co se děje v oblasti Afghánistánu. Svět je velmi propojený a musíme v souvislostech uvažovat. 

Zdroj: ČT24, 23. 10. 2018