Langšádlová: Zdržuje se vydání zprávy o extremismu kvůli SPD?

20.9.2018

Je pravda, že důvodem pro stažení z jednání Bezpečnostní rady státu bylo to, že Kancelář prezidenta republiky měla připomínky k hodnocení strany SPD jako strany extremistické?

Langšádlová: Zdržuje se vydání zprávy o extremismu kvůli SPD?

(interpelace poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové na premiéra)

Vážený pane premiére,

obracím se na Vás jako na předsedu Bezpečnostní rady státu ve věci výroční zprávy o extremismu. Tato bývala v předchozích letech zpravidla vydávána již v květnu. Nyní máme září. Na zasedání rady dne 18. září 2018 měla být výroční zpráva o extremismu za rok 2017 projednávána, ale tento bod byl stažen.

Podle informací z médií se vydání zprávy opozdilo hlavně kvůli připomínkám Kanceláře prezidenta republiky. Návrh zprávy totiž na několika místech varuje před hnutím SPD. V meziresortním připomínkovém řízení kritizoval tyto pasáže i ředitel bezpečnosti Pražského hradu Jan Novák, a zpráva prý musela být přepracována. Dle médií se tak musely přepsat části a pasáže, které se zabývají právě hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

V tuto chvíli to vypadá, že výroční zpráva o extremismu za rok 2017 bude vydána možná až po komunálních volbách, ve kterých kandiduje i hnutí SPD.

Na základě těchto informací si Vám, pane premiére, dovolím položit následující dotaz.

Je pravda, že důvodem pro stažení z jednání Bezpečnostní rady státu bylo to, že Kancelář prezidenta republiky měla připomínky k hodnocení strany SPD jako strany extremistické? 

HELENA LANGŠÁDLOVÁ, POSLANKYNĚ TOP 09